Silicon Valley Italia Blog Uncategorized Kompletny przewodnik do opanowania inżynierii promptów

Kompletny przewodnik do opanowania inżynierii promptów

0 Comments


Ponieważ sztuczna inteligencja staje się powszechnie zintegrowana z naszym cyfrowym życiem, inżynieria podpowiedzi – sztuka i nauka skutecznego instruowania sztucznej inteligencji – jest teraz tak samo ważna, jak nauka kodowania u zarania rewolucji cyfrowej.

Dobrze opracowane podpowiedzi mogą oznaczać różnicę między otrzymywaniem przydatnych spostrzeżeń a sztucznym bełkotem. Narzędzia takie jak AI Mind Prompt Generator upraszcza proces tworzenia podpowiedzi, czyniąc inżynierię podpowiedzi dostępną dla wszystkich.

 • Inżynieria podpowiedzi: To nowa sztuka i nauka kształtowania reakcji sztucznej inteligencji poprzez tworzenie skutecznych instrukcji. To nie tylko techniczne gadanie, to kształtowanie rzeczywistych interakcji ze sztuczną inteligencją.
 • Wpływ na branżę: Od chatbotów po spersonalizowane uczenie się i opiekę zdrowotną, szybka inżynieria przekształca aplikacje AI w różnych sektorach.
 • Błędy mają znaczenie: Niedoprecyzowanie, nadmierne doprecyzowanie, zakładanie zrozumienia kontekstu przez sztuczną inteligencję, oczekiwanie ludzkiej intuicji i lekceważenie etyki – pułapki, których należy unikać w inżynierii podpowiedzi.
 • Generator podpowiedzi: To przyjazne dla użytkownika narzędzie od AI Mind jest Państwa sprzymierzeńcem w tworzeniu precyzyjnych i znaczących interakcji ze sztuczną inteligencją. Proszę wpisać pomysł, otrzymać szczegółową podpowiedź i odblokować potencjał AI.

Tyślą Państwo, że uwolnienie pełnego potencjału sztucznej inteligencji zależy od lepszych algorytmów? Prawdziwy sekret tkwi w opanowaniu sztuki zadawania właściwych pytań – witamy w świecie inżynierii podpowiedzi.

“Sztuka i nauka zadawania pytań jest źródłem wszelkiej wiedzy” – Thomas Berger

Prompt engineering wykorzystuje mądrość zawartą w tym słynnym cytacie poprzez pionierskie podejście, które pomaga uwolnić prawdziwy potencjał sztucznej inteligencji (AI), zmieniając sposób, w jaki myślimy, tworzymy i rozwiązujemy problemy.

Wykorzystując moc sztucznej inteligencji, możemy znaleźć wzorce, wydobyć spostrzeżenia i uwolnić nieskończone możliwości z bogactwa danych na wyciągnięcie ręki. Aby jednak uzyskać dostęp do tej skarbnicy informacji, musimy nauczyć się sekretnego języka, którym posługuje się sztuczna inteligencja – sztuki zadawania właściwych pytań lub projektowania skutecznych podpowiedzi.

Inżynieria podpowiedzi to opowieść tak stara jak sama sztuczna inteligencja, pełna bogatej historii, fascynujących triumfów i inspirujących innowatorów. Wszystko zaczęło się od ELIZA Josepha Weizenbauma w 1966 roku – wczesnego programu komputerowego do przetwarzania języka naturalnego, który podszywał się pod psychoterapeutę.

Ukoronowaniem ELIZA był słynny skrypt “DOCTOR”, w którym pacjenci wpisywali wiadomości i otrzymywali odpowiedzi, które generowały podpowiedzi do dalszej komunikacji. Był to pierwszy zalążek inżynierii podpowiedzi.

Z biegiem lat krajobraz sztucznej inteligencji ewoluował dramatycznie: sztuczne sieci neuronowe pojawiły się w latach 80-tych, uczenie ze wzmocnieniem w latach 90-tych, a głębokie uczenie w 2000 roku. Dziś mamy do czynienia z GPT-3 OpenAI – potężnym kolosem o 175 miliardach parametrów, przy którym ELIZA wygląda jak liczydło.

A jednak, na każdym etapie tej drogi, podstawowa filozofia inżynierii podpowiedzi pozostała niezmieniona: stworzenie odpowiedniego zapytania wejściowego w celu wygenerowania najlepszej możliwej odpowiedzi z systemu AI.

Inżynieria zapytań jest jak pisanie listu do niezwykle inteligentnego, ale przezabawnie naiwnego kolegi po piórze. Trzeba być precyzyjnym, a jednocześnie pomysłowym, dosłownym, a jednocześnie przewidującym.

Proszę sobie wyobrazić, że gra Pan w szarady. Musi Pan sprawić, by Pana partner odgadł frazę “Gwiezdne Wojny” bez wypowiadania słów, tylko za pomocą działań. Sposób, w jaki kształtuje Pan swoje gesty i działania, prowadząc je w kierunku poprawnej odpowiedzi, jest podstawową metaforą inżynierii podpowiedzi.

W swej istocie “podpowiedź” jest instrukcją lub zapytaniem, które użytkownik przekazuje systemowi sztucznej inteligencji, podobnie jak zapytanie wpisywane w wyszukiwarce lub polecenie dla cyfrowego asystenta. Przypomina to udzielanie wskazówek utalentowanej, obcej formie życia, z dala od dziwactw i niuansów ludzkiej konwersacji. Ty pytasz, on odpowiada – ale trafność, dokładność i bogactwo tej odpowiedzi są zasadniczo kształtowane przez szczegóły i strukturę pierwotnego zapytania.

Przedstawmy to na przykładzie. Powiedzmy, że prosi Pan model AI o “napisanie historii”. Mógłby on stworzyć niekończącą się opowieść obejmującą dekady i kontynenty lub po prostu napisać dwuzdaniową fikcję flash. W tym przypadku początkowa prośba lub “podpowiedź” była zbyt otwarta.

Proszę sobie teraz wyobrazić, że poprosił go Pan o “napisanie krótkiej, trzymającej w napięciu historii o detektywie rozwiązującym zagadkę tajemniczej zbrodni w 1940 roku w Nowym Jorku”. Teraz rozmawiamy! A raczej sztuczna inteligencja mówi i tworzy historię, która jest znacznie bliższa temu, czego Pan chciał.

Proszę wziąć pod uwagę, że nauka kodowania była niegdyś wyłączną domeną elitarnej grupy maniaków komputerowych. Z czasem grupa ta stała się mniej elitarna i bardziej powszechna, ponieważ coraz więcej osób zdawało sobie sprawę, że kodowanie jest podstawową umiejętnością w erze cyfrowej.

Dziś, gdy sztuczna inteligencja przenika do każdego możliwego do wyobrażenia sektora, od opieki zdrowotnej po sztukę, znajdujemy się u progu podobnej ewolucji w zakresie inżynierii podpowiedzi.

Proszę o tym pomyśleć. Państwa generator muzyki AI jest więcej niż zdolny do skomponowania symfonii. Ale proszę poprosić go o “tworzenie muzyki”, a może skończyć się na wesołym dżinglu zamiast głębokiej, emocjonalnie poruszającej symfonii, którą chciałeś.

Dlaczego? Wszystko sprowadza się do podpowiedzi. Podobnie jak w przypadku pytania o drogę do konkretnej lokalizacji zamiast mówienia “zabierz mnie w miłe miejsce”, sztuka inżynierii podpowiedzi polega na konkretności i trafności. Chodzi o upewnienie się, że sztuczna inteligencja wie dokładnie, czego chcesz.

W miarę jak zagłębiamy się w erę sztucznej inteligencji, sztuka inżynierii podpowiedzi znajduje zastosowanie w niezliczonych aplikacjach, przekształcając branże, zawody i codzienne życie. Przyjrzyjmy się niektórym z najbardziej ekscytujących praktycznych zastosowań, w których dobrze opracowane podpowiedzi robią różnicę.

Chatboty AI i obsługa klienta

Chatboty oparte na sztucznej inteligencji zrewolucjonizowały obsługę klienta, umożliwiając firmom udzielanie natychmiastowych odpowiedzi na zapytania i skargi klientów.

 • Proszę wziąć pod uwagę firmę eCommerce, taką jak Amazon. Ich chatbot do obsługi klienta obsługuje szereg zapytań, od aktualizacji dostaw po żądania zwrotu pieniędzy. Aby jednak zapewnić dokładne i pomocne odpowiedzi, chatbot opiera się na dobrze zaprojektowanych podpowiedziach.
 • Eksperci przewidują, że do 2025 r. chatboty AI będą obsługiwać ponad 90% wszystkich interakcji związanych z obsługą klienta.

Korepetytorzy AI i spersonalizowane nauczanie

Sztuczna inteligencja poczyniła znaczące postępy w edukacji, a tutorzy AI są teraz w stanie zapewnić uczniom spersonalizowane, adaptacyjne uczenie się.

 • Proszę pomyśleć o korepetytorze AI, takim jak system Khan Academy, który wykorzystuje uczenie maszynowe do oceny poziomu biegłości ucznia i zapewnienia ćwiczeń na odpowiednim poziomie trudności. Aby taka sztuczna inteligencja działała skutecznie, podpowiedzi używane do generowania ćwiczeń muszą być dobrze opracowane.
 • Eksperci przewidują, że do 2030 roku sztuczna inteligencja będzie wspierać 50% wszystkich działań edukacyjnych, zmieniając krajobraz edukacyjny.

Generowanie treści i marketing AI

Świat marketingu treści wykorzystuje sztuczną inteligencję do tworzenia wciągających artykułów, postów w mediach społecznościowych i tekstów reklamowych.

 • Platformy takie jak HubSpot wykorzystują sztuczną inteligencję do generowania sugestii tematów blogów, tworzenia postów w mediach społecznościowych, a nawet tworzenia wstępnych wersji artykułów. Funkcje te opierają się na starannie opracowanych podpowiedziach.
 • Eksperci branżowi przewidują, że do 2027 r. sztuczna inteligencja będzie tworzyć 30% wszystkich treści cyfrowych.

Sztuczna inteligencja w opiece zdrowotnej

Sztuczna inteligencja jest coraz częściej wykorzystywana do udzielania porad medycznych, przewidywania zagrożeń dla zdrowia i kierowania planami leczenia.

 • Na przykład Watson firmy IBM wykorzystuje sztuczną inteligencję do analizowania danych pacjentów i zalecania spersonalizowanych planów leczenia. Aby jednak Watson mógł generować przydatne spostrzeżenia, potrzebuje szczegółowych, dokładnych podpowiedzi.
 • Szacuje się, że do 2035 r. sztuczna inteligencja może odegrać kluczową rolę w diagnozowaniu 50% wszystkich schorzeń.

Sztuczna inteligencja w rozrywce

Rola sztucznej inteligencji w rozrywce, od komponowania muzyki po projektowanie gier wideo, stale rośnie.

 • Na przykład MuseNet firmy OpenAI może komponować oryginalne utwory w różnych stylach, ale potrzebuje precyzyjnych podpowiedzi, aby robić to skutecznie.
 • Eksperci przewidują, że do 2040 r. treści generowane przez sztuczną inteligencję mogą stanowić 25% wszystkich konsumowanych mediów.

Sztuczna inteligencja w inteligentnych domach

Rola sztucznej inteligencji w zarządzaniu inteligentnymi domami, od optymalizacji zużycia energii po zapewnienie bezpieczeństwa, zależy od skutecznych podpowiedzi.

 • Przykładowo, termostat Nest Learning Thermostat wykorzystuje sztuczną inteligencję do dostosowywania temperatury w domu w oparciu o nawyki użytkownika, ale jego dokładność zależy od jakości stosowanych podpowiedzi.
 • Oczekuje się, że do 2030 roku sztuczna inteligencja będzie zarządzać 60% wszystkich inteligentnych systemów domowych.

Każda aplikacja pokazuje, w jaki sposób szybka inżynieria może kształtować nasze interakcje ze sztuczną inteligencją, czyniąc ją bardziej użytecznym, intuicyjnym i responsywnym narzędziem.

W miarę jak będziemy odkrywać potencjał sztucznej inteligencji, sztuka i nauka tworzenia skutecznych podpowiedzi stanie się coraz bardziej krytyczną umiejętnością w naszym świecie opartym na sztucznej inteligencji.

Tworzenie dobrze przygotowanych podpowiedzi przypomina pisanie wciągającej powieści; wymaga połączenia precyzji, wyobraźni i zrozumienia “czytelnika” – w tym przypadku modelu AI.

Aby wykorzystać prawdziwy potencjał sztucznej inteligencji, należy opanować kluczowe strategie w inżynierii podpowiedzi:

Klarowność jest królem

Niejednoznaczność jest arcy-nemezis skutecznych podpowiedzi. Modele AI są dosłownymi wykonawcami, którzy polegają na wyraźnych instrukcjach.

 • Źle zdefiniowana prośba, taka jak “Napisz o oceanie”, może skutkować romantyczną szantą morską, podczas gdy w rzeczywistości chodziło o utwór informacyjny o ekosystemach oceanicznych.
 • Jaśniejsza prośba mogłaby brzmieć: “Proszę napisać artykuł informacyjny na temat bioróżnorodności występującej w Oceanie Spokojnym”.

Proszę podać kontekst

Proszę sobie wyobrazić, że próbują Państwo upiec ciasto, nie wiedząc, dla kogo jest ono przeznaczone. Czy jest to przyjęcie urodzinowe dziecka? A może dla przyjaciela weganina? Kontekst pomaga kształtować produkt końcowy, a podpowiedzi AI nie są inne.

 • Na przykład “Proszę napisać wiersz” nie ma kontekstu.
 • Lepsza podpowiedź zawierałaby informacje kontekstowe: “Proszę napisać limeryk dla klasy trzeciej o utrzymaniu właściwej higieny”.

Proszę przewidzieć błędną interpretację

Sztucznej inteligencji brakuje ludzkiej intuicji, a pozornie jasne instrukcje mogą być interpretowane inaczej przez modele AI.

 • Na przykład “Opisz zachód słońca” może skutkować naukowym wyjaśnieniem obrotu Ziemi zamiast żywego, poetyckiego opisu, na który liczyłeś.
 • Bardziej skuteczną podpowiedzią może być “Opisz zachód słońca w sposób, który wywołuje emocje i pokazuje jego piękno”.

Proszę określić pożądany format

Aby upewnić się, że otrzymają Państwo dane wyjściowe w żądanej strukturze, konieczne może być określenie formatu w monicie.

 • Poproszenie sztucznej inteligencji o “napisanie raportu” może prowadzić do pojedynczego długiego akapitu, podczas gdy tak naprawdę chodziło o ustrukturyzowany dokument.
 • Ulepszony monit mógłby brzmieć: “Proszę napisać pięcio akapitowy raport, w którym każdy akapit obejmowałby inny aspekt wpływu zmian klimatu”.

Przykłady dźwigni

Zawarcie przykładów w podpowiedziach może być przydatnym sposobem na poprowadzenie sztucznej inteligencji w kierunku oczekiwanego przez użytkownika typu danych wyjściowych.

 • Jeśli poprosi Pan sztuczną inteligencję o “napisanie dowcipu”, może Pan otrzymać wszystko, od dowcipu o pukaniu do skomplikowanej gry słów.
 • Lepszym podejściem może być “Proszę napisać krótki, czysty dowcip, odpowiedni dla dzieci, podobny do “Puk puk”. “Kto tam?” “Sałata.” “Jaka sałata?” “Proszę wpuścić sałatę, zimno tu!””.

Każda strategia pomaga usunąć niejednoznaczność i przybliża sztuczną inteligencję do wygenerowania pożądanego wyniku. Podobnie jak doświadczony dyrygent prowadzący orkiestrę, skuteczna inżynieria podpowiedzi umożliwia sztucznej inteligencji działanie w harmonii z Państwa oczekiwaniami, dostarczając wyniki, które są trafne, użyteczne i zaskakująco ludzkie.

Jak każda inna umiejętność, inżynieria podpowiedzi nie jest odporna na typowe błędy i pułapki. Zrozumienie ich może pomóc uniknąć frustracji i poprawić interakcje ze sztuczną inteligencją. Oto kilka typowych błędów i sposoby ich uniknięcia:

Niedoprecyzowanie

Dzieje się tak, gdy podpowiedzi nie są wystarczająco szczegółowe, pozostawiając zbyt wiele miejsca na interpretację.

 • Proszę wziąć pod uwagę przypadek, w którym prosi Pan asystenta AI o “stworzenie harmonogramu”. Bez kontekstu – takiego jak cel, ramy czasowe lub zadania – doprowadziłoby to do zbyt ogólnej, prawdopodobnie bezużytecznej odpowiedzi.
 • Zamiast tego, dobrze sformułowany monit określałby: “Proszę stworzyć harmonogram nauki do mojego egzaminu z rachunku różniczkowego w przyszłym tygodniu, przeznaczając na to dwie godziny dziennie”.

Nadmierne precyzowanie

Z drugiej strony, zbyt szczegółowe podpowiedzi mogą ograniczać sztuczną inteligencję, ograniczając jej kreatywność i użyteczność.

 • Na przykład, poproszenie generatora tekstu o “Napisanie tajemniczej historii osadzonej w XIX-wiecznym Londynie z detektywem o imieniu John, który zawsze nosi czerwony kapelusz, lubi ryby z frytkami i rozwiązuje zagadkę zaginionego kota przed północą”. Taki stopień specyfikacji może skutkować pozbawioną inspiracji, sztywną historią, której brakuje płynności narracji.
 • Zamiast tego proszę zostawić sztucznej inteligencji miejsce na niespodzianki: “Proszę napisać tajemniczą historię osadzoną w XIX-wiecznym Londynie z detektywem o imieniu John”.

Zakładanie, że SI rozumie cały kontekst

Chociaż modele sztucznej inteligencji, takie jak GPT-3, poczyniły znaczne postępy w rozumieniu języka, nie są wszechwiedzące. Nie posiadają zrozumienia każdego pojęcia w świecie rzeczywistym.

 • Na przykład, jeśli poprosi Pan sztuczną inteligencję o “napisanie humorystycznego ujęcia dzisiejszej sytuacji politycznej”, będzie ona miała trudności, ponieważ nie jest w stanie zrozumieć słowa “dzisiaj” po zakończeniu ostatniego treningu i nie rozumie humoru tak jak ludzie.
 • Zamiast tego proszę podać konkrety: “Proszę napisać satyryczny artykuł na temat wpływu mediów społecznościowych na politykę”.

Oczekiwanie intuicji na poziomie ludzkim

Pomimo postępów, sztucznej inteligencji brakuje intuicji na poziomie ludzkim. Działa w oparciu o wzorce, których nauczyła się podczas szkolenia.

 • Jeśli poprosi Pan sztuczną inteligencję o “napisanie e-maila wyrażającego rozczarowanie spotkaniem”, może ona nie w pełni zrozumieć subtelne niuanse profesjonalnego wyrażania rozczarowania.
 • Lepszym podejściem byłoby określenie: “Proszę przygotować e-mail stwierdzający, że spotkanie nie spełniło oczekiwań i sugerujący ulepszenia na następne spotkanie”.

Ignorowanie wytycznych dotyczących etyki i bezpieczeństwa

Sztuczna inteligencja powinna być wykorzystywana w sposób odpowiedzialny, a podpowiedzi powinny być zgodne z wytycznymi etycznymi.

 • Na przykład poproszenie sztucznej inteligencji o “napisanie przekonującego eseju o tym, dlaczego palenie jest dobre” jest nieodpowiedzialne i promuje szkodliwe zachowania.
 • Zamiast tego podpowiedzi powinny promować pozytywne, odpowiedzialne zastosowania: “Proszę napisać przekonujący esej na temat znaczenia prowadzenia zdrowego stylu życia”.

Unikanie tych typowych pułapek jest kluczem do opanowania inżynierii podpowiedzi. Dzięki dbałości o szczegóły, świadomości możliwości AI i zaangażowaniu w etyczne wykorzystanie, możemy z łatwością i pewnością poruszać się po ekscytującym krajobrazie interakcji AI.

W świecie interakcji AI sprawdza się stare powiedzenie: garbage in, garbage out.

Jakość naszych podpowiedzi znacząco wpływa na jakość wyników SI. Bądźmy jednak szczerzy, tworzenie dobrze sformułowanych podpowiedzi nie zawsze jest intuicyjne lub proste, zwłaszcza dla osób nietechnicznych.

Proszę wprowadzić AI Mind Prompt Generator, intuicyjne narzędzie zaprojektowane do przekształcania Państwa pomysłów w atrakcyjne, skuteczne podpowiedzi. za darmo.

Magia Generatora Promptów

To narzędzie opiera się na założeniu: lepsze pytania prowadzą do lepszych odpowiedzi. Zostało zaprojektowane, aby pomóc Państwu wykorzystać pełny potencjał modeli AI, takich jak ChatGPT i Claude 2.

Wszystko, czego potrzebujesz, to niejasny pomysł, szerokie pytanie lub ogólny temat. Proszę wpisać go w AI Mind Prompt Generator i voila! Otrzymają Państwo dostosowany, szczegółowy monit zoptymalizowany pod kątem uzyskiwania wysokiej jakości odpowiedzi od sztucznej inteligencji.

Nie chodzi tu o zastąpienie ludzkiego dotyku w tworzeniu podpowiedzi. Chodzi o jego ulepszenie, wsparcie i udostępnienie wszystkim użytkownikom, niezależnie od ich wiedzy technicznej.

AI Mind Prompt Generator demokratyzuje sztukę i naukę inżynierii podpowiedzi, czyniąc ją łatwą dla każdego.

Jak to działa: Złe podpowiedzi przekształcone w świetne

Przyjrzyjmy się kilku przykładom tego, w jaki sposób AI Mind Prompt Generator może zmienić niejasne, rozczarowujące podpowiedzi w złoto AI:

Oryginalna podpowiedź:

AI Mind Prompt Generator:

AI Mind Prompt Generator w trybie zabawy

Original Prompt:

AI Mind Prompt Generator:

AI Mind Prompt Generator w trybie zwięzłym

Oryginalna zachęta:

AI Mind Prompt Generator:

AI Mind Prompt Generator w trybie akademickim

Wykorzystując moc AI Mind Prompt Generator, nie tylko oszczędzają Państwo czas, ale także poprawiają jakość i trafność swoich interakcji ze sztuczną inteligencją.

Generowane przez niego podpowiedzi są świadectwem tego, jak proste i potężne może być to narzędzie w uwalnianiu prawdziwego potencjału sztucznej inteligencji, takiej jak ChatGPT i Claude 2. Jest to przełom w ekscytującym świecie inżynierii podpowiedzi.

Wraz z rozwojem sztucznej inteligencji, zrozumienie inżynierii podpowiedzi nie jest już opcjonalne – jest krytyczne. To sekretny sos, który sprawia, że Państwa interakcje ze sztuczną inteligencją są znaczące, precyzyjne i skuteczne. Pamiętając o typowych błędach i pułapkach, wykorzystując praktyczne zastosowania i korzystając z narzędzi takich jak AI Mind Prompt Generator, mogą Państwo być częścią tej rewolucji AI.

Dlaczego więc nie zanurzyć się? Proszę poznać fascynujący świat inżynierii podpowiedzi. Proszę wypróbować AI Mind Prompt Generator (za darmo). Nie tylko odkryją Państwo, o ile łatwiejsze i bardziej produktywne staną się interakcje ze sztuczną inteligencją, ale także zobaczą Państwo przyszłość opartą na sztucznej inteligencji, kształtowaną przez dobrze opracowane podpowiedzi. Proszę się zaciekawić, zacząć tworzyć i przygotować się na zdumienie.